logo Łukasz Łotocki

DR ŁUKASZ ŁOTOCKI

Badania społeczne. Szkolenia i rozwój

Książka o kulisach polityki wobec kryzysu imigracyjnego. Obowiązkowa dla politologów i badaczy migracji!

W grudniu ubiegłego roku ukazało się polskie tłumaczenie książki niemieckiego dziennikarza Robina Alexandra, pt.  Angela Merkel i kryzys migracyjny. Dzień po dniu. Autor szczegółowo opisuje kulisy polityki Niemiec i szerzej - Unii Europejskiej - wobec kryzysu imigracyjnego, w tym przede wszystkim kulisy otwarcia granic we wrześniu 2015 r.

 

Według Alexandra, 12 września 2015 r. (tydzień po otwarciu granicy niemieckiej) czołowi niemieccy politycy pod przewodnictwem kanclerz Niemiec zgodzili się, że należy przywrócić kontrole graniczne oraz zawracać
z granicy osoby nieposiadające wymaganych dokumentów. Tego samego dnia szef prezydium Policji Federalnej wydał rozkaz operacyjny dotyczący przygotowania do przywrócenia kontroli na przejściach granicznych między Bawarią a Austrią. Ostateczny rozkaz zawierający słowa „Jeżeli ktoś nie jest uprawniony do przekroczenia granicy, nie może być wpuszczany nawet, jeśli poprosi o azyl” w ostatniej chwili został jednak wycofany ze względów medialno-wizerunkowych. Autor książki uważa, że granica pozostała otwarta z powodu braku gotowości ze strony osób decyzyjnych na przyjęcie odpowiedzialności za jej zamknięcie.

 

Z opracowania wyłania się obraz procesu decyzyjnego związanego z planami wprowadzenia kontroli na granicach Niemiec, który można określić jako chaotyczny, niestabilny, a także ukierunkowywany i wspierany propagandą medialną. Książka zdecydowanie warta przeczytania! Pokazuje w szczegółach kuchnię polityczną i szersze spektrum czynników kształtujących obecną politykę imigracyjną w Europie.

 

Konsekwencją decyzji niemieckich stało się dalsze forsowanie na poziomie UE relokacji imigrantów do różnych krajów, w tym Polski. Jak przypuszcza niemiecki dziennikarz, biorąc pod uwagę brak zgody Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii, wstrzymanie się od głosu Finlandii oraz złożoność procesu  decyzyjnego w UE, polski sprzeciw mógł we wrześniu 2015 r. co najmniej utrudnić przyjęcie mechanizmu relokacji. Poprzedni rząd zdecydował się jednak w ostatniej chwili na poparcie tego rozwiązania.

 

R. Aleksander, Angela Merkel i kryzys migracyjny. Dzień po dniu (tłumaczenie M. Masny), Teologia Polityczna, Warszawa 2017 [Tytuł oryginału: Die Getriebenen. Merkel und die Flüchtlingspolitik: Report aus dem Innern der Macht].

ogłoszenie
19 marca 2018

© 2017-2019 Łukasz Łotocki - Wszystkie prawa zastrzeżone

twitter
linked in

Academia.edu

ResearchGate

Eksperci z UW

Aktualności migracyjne