logo Łukasz Łotocki

DR ŁUKASZ ŁOTOCKI

Badania społeczne. Szkolenia i rozwój

Incydent w bydgoskim autobusie. Co nam mówi to wydarzenie?

Kilka dni temu kontroler biletów w bydgoskim autobusie użył siły wobec czarnoskórej kobiety, która nie miała ważnego biletu. Zdarzenie zarejestrowała telefonem inna pasażerka i nagranie pojawiło się w sieci.  Z nagrania można wywnioskować, że - niezależnie od niejasnych okoliczności całego zdarzenia - zachowanie kontrolera było naganne. Budująca była za to jednoznaczna reakcja pozostałych pasażerów, którzy zdecydowanie stanęli w obronie pasażerki. 

 

W kontekście tego przykrego wydarzenia skojarzyły mi się słowa imigrantki ormiańskiej, które cytowałem w swojej książce o Ormianach w Polsce ok. 10 lat temu. Nie jest to sytuacja analogiczna, ale obrazuje jeden ważny mechanizm. Jej opowieść dotyczyła incydentu, który przytrafił się jej w warszawskim tramwaju: stałam w tłoku i jeden pan, strasznie jakiś złośliwy, popchnął mnie, więc ja zwróciłam mu uwagę: ‘czy mógłby pan uważać, ale grzecznie… Słuchaj, zaczął mnie wyzywać, że w ogóle won z Polski, co ty tutaj robisz’ i tak dalej. Słuchaj, ja normalnie w szoku… Ludzie, słuchaj tak się wstawili w mojej obronie, tak zaczęli na niego kląć, w ogóle wiesz… no nie wiem, został spalony.  

 

I tu jest sedno sprawy. Nie wiem, jakie podłoże miało zachowanie kontrolera w bydgoskim autobusie. Być może zdarzenie nie miało nic wspólnego z podłożem rasowym. Wiem jednak, że dla pasażerów pochodzenie i kolor skóry kobiety nie miał najmniejszego znaczenia. Jak jeden mąż stanęli w jej obronie, kiedy kontroler użył wobec niej siły. Szkoda, że niektóre media, niektórzy eksperci i niektórzy politycy bazując na podobnych wydarzeniach bez cienia wątpliwości przedstawiają fałszywie rasizm itp. jako niemalże masowy problem społeczny w naszym kraju, podczas gdy masowy jest raczej sprzeciw wobec takich zachowań.  

 

Na marginesie pozostawiam tutaj często zdarzające się nieuprawnione generalizowanie, że każda agresja wobec osoby obcego pochodzenia ma podłoże ksenofobiczne czy rasowe. To tak, jakby twierdzić, że każda agresja wobec osoby niskiej związana jest z jej wzrostem. Ale to już inny temat.

autobus
05 grudnia 2017

© 2017-2019 Łukasz Łotocki - Wszystkie prawa zastrzeżone

twitter
linked in

Academia.edu

ResearchGate

Eksperci z UW

Aktualności migracyjne